Gheorghe Piperea

Gheorghe Piperea

Share

profesor de drept comercial la Facultatea de Drept din cadrul Universitatii Bucuresti, avocat, practician in insolventa

18/06/2026

Ciucu a fost pus sub control judiciar pentru luare de mită.
DNA spune că una dintre fapte s-a săvârșit sub forma primirii de servicii de publicitate electorală. Asta s-a întâmplat în campania din decembrie 2025. Mituitorii cumpăraseră “servicii” constând în autorizații de construcție.

Ciucu trebuie să părăsească postul și să lase libere alegeri anticipate la Primăria Generală.

Așa e onest.

17/06/2026

Vestea cea mai proastă a anului vine de la politico.
Ziarul de casă al birocrației UEropene ridică zvonul că Ursula von der Leyen s-ar pregăti pentru un al treilea mandat de președinte al Comisiei Europene.
Adevărul este că, în art. 17, Tratatul privind Uniunea Europeană stabilește că mandatul de președinte al Comisiei Europene este de 5 ani și este reînnoibil. Nu există nicio limită de număr de mandate. Poate fi vorba de două, trei, patru și oricâte mandate și-ar dori cineva, mai ales dacă are la dispoziție un scut „democratic” european și vreo 10 miliarde de euro pe mandat/cincinal, din taxele și impozitele plătite de noi, pe care să îi verse în conturile mass media legacy și ale ONG - urilor de casă, în buzunarele influencerilor și în seifurile unor „amici ai Europei”, ca Zelensky sau Netanyahu.
Am verificat și există chiar și un precedent. Francezul Jacques Delors a fost președinte al Comisiei Europene timp de 15 ani, trei mandate consecutive, până în 1995.

Și mai interesant - politicienii nu trebuie să fie trimiși la pensie pentru limită de vârstă. Ursula von der Leyen va împlini 71 de ani în 2029, putând foarte bine să rămână președinte al CE și până la 76 de ani și, ulterior, până la 81 de ani. Iar dacă se pune la punct până atunci tehnologia transumanistă care o să le permită „sfinților” birocratici și corporatiști să devină amortali, frau Ursula va putea trăi 2-300 de ani, timp în care va sta în bunkerul de la Bruxelles și va decide ce și cm ...

Dar oare va ține pasul UE cu personaje atât de bune, eficiente, iubite de public și sfinte ca Ursula? Va mai trăi UE cât să îi asigure Ursulei 5-6 mandate?

17/06/2026

Industriașii europeni cer cu insistență înghețarea ETS, sistemul de tranzacții cu certificate de emisii de CO2 care a devenit o speculație nocivă, generatoare de faliment, șomaj și sărăcie, fiind complet rupt de realitatea economică și un eșec major ca politică de mediu.

Emission Trading System (ETS) este matricea de “luptă” contra schimbării climatice prin tranzacții cu fum. Statele, la început, conferă certificate de CO2 gratis, cu obligația ca treptat “cadorisitul” să reducă emisiile prin tehnologie verde. Cadoul se reduce anual. Cine nu ține pasul, plătește certificate, pe care le cumpără de la “elevii silitori”, de la elevii repetenți (care intră treptat în faliment, dar continuă să primească certificate gratuite) și de la traderi, precum și de la bănci, care le primesc în garanție, pentru credite.

Marele gheșeft este la traderi și bănci. Acestea sunt entitățile cu bani și lobby care fac și mai mulți bani și lobby din acest sistem de tranzacții cu fum și cu “dreptul” de a emite fum (ETS).

În timp ce Uniunea Europeană vinde și cumpără fum* la prețuri voit crescătoare**, China, SUA, India, Rusia și restul lumii continuă să producă industrial după metoda clasică, iar UE le cumpără masiv produsele, din lipsă de producție proprie.
Falimentând treptat, UE nu va mai avea resurse pentru a lupta contra așa-zisei încălziri climatice, luptă pe care azi nu o mai dă nimeni.

Printr-o scrisoare deschisă de zilele astea, adresată lui António Costa, președintele Consiliului European, trei producători de oțel (cândva mari, acum liliputani - ArcelorMittal, ThyssenKrupp și Voestalpine), Federația Italiană a Oțelului (Federacciai) precum și concernul BASF (chimicale, sector intensiv energetic), au cerut suspendarea imediată a ETS.
Printre altele, industriașii germani, francezi, italieni și belgieni ai oțelului și ai chimiei se consideră discriminați și lăsați fără apărare în competiția economică. De vreme ce concurenții nu au obligații de tipul ETS, avantajul competitiv îi va face să prevaleze asupra economiei UE. Producția va continua relocarea din UE în India și China, iar locurile de muncă în UE vor dispărea.

Ce fac Comisia și Parlamentul European?
Insistă.
În prostie, birocratul verde, muncește din greu pentru a urca lumina în pod cu ligheanul.

ETS nu va fi abandonat, ci “îmbunătățit”. Vom vedea ce înseamnă asta în iulie, dar mă tem că e ca în zicala : situația se îmbunătățește din ce în ce mai rău.

În ciuda țipătului de disperare al industriașilor din UE, Comisia pregătește intens ETS2, precum și un ETS maritim.

(e ridicol, dar din 2029 urmează ETS2, care ne impune certificate de CO2 și nouă, particularilor, pentru a ne putea deplasa cu mașini cu motoare termice sau pentru a ne încălzi și face mâncare în case)

De reținut că un grup de țări “verzi”, cm ar fi Danemarca, Finlanda, Portugalia, Spania, Suedia, care sunt convinse că se descurcă gratis cu energia lor verde, apără la baionetă integritatea ETS, avertizând că suspendarea ar submina semnalele de preț, investițiile și ambiția climatică.

Colac peste pupăză: deși este preconizat pentru 2029, ETS2, cel care ni se va aplica nouă, particularilor, este deja utilizat pentru speculații. Se vând și se cumpără futures și options pe certificate de CO2 pentru particulari, deși nici măcar nu au fost emise certificate.
Ca să pricepem mai ușor: este ca și când Elon Musk ar anunța că face o companie în 2029 care va duce primii oameni pe Marte, iar unii ar vinde deja acțiuni viitoare la acea companie și locuri în picioare în giga - nava care îi va duce pe Marte.
E ridicol, dar Musk are de 100 de ori mai multe șanse să ducă oameni pe Marte în 2029 decât are UE șanse să oprească schimbarea climatică utilizând ETS și ETS2…

Nu există greșeală mai mare pe lume decât să continui greșelile pe care le faci pentru că toată lumea te minte și pentru că te minți singur, fiind convins de misiunea ta profetică.

Want your practice to be the top-listed Law Practice in Bucharest?
Click here to claim your Sponsored Listing.

Telephone

Address


Splaiul Unirii Nr. 223
Bucharest

Opening Hours

Monday 09:00 - 17:00
Tuesday 09:00 - 17:00
Wednesday 09:00 - 17:00
Thursday 09:00 - 17:00
Friday 09:00 - 17:00